KDV İstisnalar ve İadeler kitabı yenilendi

KDV uygulamasında önemli bir yeri olan KDV istisnalarının ve KDV iadelerinin usul ve esaslarının yer aldığı kitabımın 12. baskısı bu ay Gözlem Yayıncılık’tan çıktı.

Aslında KDV uygulamasını tümüyle ele almak üzere yola çıkmış olmama rağmen, öncelikle en çok değişikliğe uğrayan ve bu nedenle karmaşık bir yapı gösteren istisnalar ve iadeler konusunu kitaplaştırmıştım. Zaman içinde iade hakkı doğuran işlemlere dahil edilen indirimli oran ve tevkifat uygulaması da içeriğe ekledim. Ancak aradan yirmi yıla yakın bir zaman geçmiş olmasına rağmen, kitabı tüm KDV uygulamasını kapsayacak şekilde bütünlemeyi hâlâ başaramadım. Bu baskıda da istisnalar ve iadeler merkezinde konuları güncellemeyi sürdürüyorum. Bunda benim tembelliğimin yanı sıra, KDV mevzuatında sürekli yenilik ve değişiklik yapılmasının rolünün de olduğunu kabul etmek gerekir.

Bu çalışmada, mevzuat ve vergi idaresince tayin olunan özelgeler ışığında KDV uygulamasına ilişkin açıklamalar yer almaktadır. Ayrıca KDV istisnalarının özelliklerini teorik açıdan değerlendirmek suretiyle, uygulamaya yönelik yorumlarımı da görebilirsiniz.

Kitabın mükelleflere, müşavirlere, müfettişlere ve mali idarede çalışanların yanı sıra KDV konusunda akademik çalışma yapanlara da yardımcı olabileceğini umuyorum.

KDV içinde yayınlandı

Bir cevap yazın