Gülmece Ödüllü Vergisel Bulmacalar*

Aşağıdaki iki resim arasındaki fark nedir?

Buldunuz mu? Evet, soldakinin arka camları kapalı, sağdakinin ise arkada açık bir camı var. Bu nedenle soldaki araç kapalı kasalı kamyonet, ÖTV oranı %10. KDV’si indirim konusu yapılabiliyor. İkinci el satışta KDV oranı %18. Bölünmüş yolda hız sınırı 85 km. 15 Temmuz Şehitler Köprüsünden ve gündüz saatlerinde Kızılay Meydanından geçemiyor.

Sağdaki araç ise binek otomobili. ÖTV oranı 31 Aralık 2019 tarihine kadar %5. KDV’si indirim konusu yapılamıyor. İkinci el satışta KDV oranı %1.  Bölünmüş yolda hız sınırı 110 km. 15 Temmuz Şehitler Köprüsünden de Kızılay Meydanından da geçebiliyor.

Bakalım aşağıdaki iki resim arasındaki farkı bulabilecek misiniz?

Bulamadınız mı?

Biz söyleyelim. Soldaki araç kamyonet, sağdaki ise binek otomobilidir.

Nasıl mı olur? Çünkü soldaki aracın iki aks arasındaki uzunluğun yarısı kasa uzunluğundan 1 cm kısa. Bu nedenle 2 Seri No.lu Gümrük Genel Tebliği uyarınca 87.04 tarife pozisyonunda sınıflandırılmakta. Böyle olunca ÖTV oranı %4. Aracın alımında ödenen KDV indirim konusu yapılabiliyor. İkinci el satışta KDV oranı %18.

Sağdaki aracın ise iki aks arasındaki uzunluğun yarısı kasa uzunluğundan 1 cm fazla. Bu nedenle araç 87.03 tarife pozisyonunda sınıflandırılmakta.

Böyle olunca otomobil sınıfına giren bu aracın ÖTV oranı %160. Aracın alımında ödenen KDV indirim konusu yapılamıyor. İkinci el satışta KDV oranı %1.

Peki, aşağıdaki iki resim arasındaki benzerlikleri bulabilir misiniz?

Ne alaka mı dediniz? İkisi de 87.03 tarife pozisyonunda binek otomobili olarak vergilendiriliyor. KDV oranı sıfırlarında %18, kullanılmışlarında %1. İkisinin de ÖTV oranı motor silindir hacmine göre %30 ilâ %160 arasında değişiyor. İkisinin de KDV’sini sadece rent-a-car firmaları indirim konusu yapabiliyor, diğer mükellefler indirim konusu yapamıyor. Ama rent-a-car firmaları bunları ikinci el satarken %18 oranında KDV hesaplarken, diğer firmalar %1 oranında KDV hesaplıyor. Bu kadar benzerlik var, daha ne olsun!

Gördüğünüz gibi vergi kanunları “göründüğü gibi” değil. Bu nedenle mükelleflere önerimiz; alacağınız aracın teknik özelliklerinin yanında vergisel özelliklerini de iyi araştırın.

Yıllar önce otomobil diye aldığınız araçla 15 Temmuz Şehitler Köprüsünden geçtiğiniz için ceza yerseniz şaşırmayın.

Ya da kapalı kasalı kamyonet diye aldığınız çift sıra koltuklu aracınız binek otomobili çıkarsa da şaşırmayın.

Daha iyi ya, artık şehirlerarası yolda 110’la gidebilirim demeyin. İşletmede kullanmak üzere satın alırken ödediğiniz ve indirim konusu yaptığınız KDV için cezalı ve gecikme faizli KDV tarhiyatına maruz kalabilirsiniz.

Aman kimse farkına varmadan satayım da kurtulayım derseniz, unutmayın bunu ikinci el olarak satarken KDV oranını %18’den değil, %1’den hesaplamanız gerekecek!

*Vergi Algı internet sitesinde (vergialgi.net) 26/8/2019 tarihinde yayınlanmıştır.

Bir cevap yazın