Mobilyalar ile Toptan Tavuk Yumurtası ve Balık Teslimlerinde KDV Oranı İndirimi

2/1/2020 tarihli ve 30996 (Mükerrer) sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 1994 sayılı Cumhurbaşkanı Kararıyla, mobilyalar ile toptan tavuk yumurtası ve balık teslimlerinde uygulanan KDV oranlarında indirim yapıldı.

1- Tavuk yumurtasının toptan tesliminde KDV oranı %8’den %1’e indirildi.

KDV oranlarının tespit edildiği 2007/13033 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki (I) sayılı listenin 3. sırasının sonuna “tavuk yumurtası” eklenmek suretiyle, tavuk yumurtasının toptan teslimlerinde KDV oranı %1’e indirildi. Tavuk yumurtasının perakende teslimlerinde ise 2007/13033 sayılı Kararnamenin 1. maddesinin 3. bendi uyarınca %8 oranı uygulanmaya devam edilecek. Tavuk yumurtası dışındaki (hindi, kaz, ördek, bıldırcın gibi) yumurtaların toptan ve perakende teslimleri ise eskiden olduğu gibi %8 oranında vergilendirilecek.

2- Toptancı halleri ile su ürünleri toptan satış yerlerinde yapılan balık teslimlerinde KDV oranı %8’den %1’e indirildi.

2007/13033 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki (I) sayılı listenin 6. sırasının sonuna eklenen hükümle, toptancı halleri ve su ürünleri toptan satış yerlerinde faaliyette bulunan tüccarlara yapılan balık teslimleri ile buralarda faaliyet gösteren tüccarlar tarafından gerçek usule tabi KDV mükelleflerine yapılan balık teslimlerinde uygulanmakta olan %8 KDV oranı %1’e indirildi. Bu uygulamada balık dışındaki (ıstakoz, yengeç, midye gibi) su ürünlerinin toptancı halleri ve su ürünleri toptan satış yerlerinde tesliminde %1 oranı uygulanmayacak, KDV oranı %8 olacaktır.

Öte yandan balık avı ve istihsali yapanların:

-Toptancı hali veya su ürünleri toptan satış yerleri dışında faaliyette bulunan KDV mükelleflerine,

– Toptancı hali veya su ürünleri toptan satış yerlerinde olsa dahi KDV mükellefiyeti olmayan basit usulde vergilenenlere, vergiden muaf esnafa ve tüketicilere,

yaptığı balık teslimlerde KDV oranı %8 olarak uygulanacaktır.

Toptancı hali veya su ürünleri toptan satış yerlerinden %1 oranında KDV uygulanarak satın alınan balıkların toptan veya perakende teslimlerinde de %8 oranında KDV uygulanacaktır.

Aynı şekilde balık avı ve istihsali yapanların doğrudan lokanta, fabrika, yem imalathanesi gibi işletmelere yaptığı toptan teslimlerde de KDV oranı %8 olacaktır.

3- Mobilyalarda KDV oranı %18’den %8’e indirildi.

KDV oranlarının belirlendiği 2007/13033 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki (II) sayılı listenin (B) cetvelinin sonuna eklenen listede G.T.İ.P. numaraları yer alan mobilyaların KDV oranı %8’e indirildi.

287 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile bu listede yer alan mobilyalarda %18 olan KDV oranının 31  Ekim 2018-31 Aralık 2018 tarihleri arasında %8 olarak uygulanması öngörülmüş, bu süre 535 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile 31 Mart 2019 tarihine, 843 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile 30 Haziran 2019 tarihine kadar uzatılmış, 1 Temmuz 2019 tarihinden itibaren tekrar %18 olarak uygulanmaya başlanmıştı.

Yeni düzenleme ile söz konusu mobilyalarda %8 oranı uygulanmasında herhangi bir süre sınırlaması yok.

Ayrıca daha önceki süreli uygulamalarda mobilya teslim edenlerin yüklendiği KDV’yi indirememeleri halinde sonraki döneme devretmeleri öngörülmüş iken, yeni düzenlemede mobilya teslimine ilişkin yüklenilen KDV indirilemez ise iade edilecek.

1994 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile KDV oranı %8 olarak belirlenen mobilyalar şunlar:

– Ahşap, metal, plastik, bambu, kamış, hint kamışı, sepetçi söğüdü veya diğer malzemelerden yapılan mobilyalar

– Yatak odası, yemek odası, oturma odası, mutfak, bahçe mobilya ve takımları, tezgahları, dolapları

– Ahşap, metal veya plastik iskeletli, kaplanmış veya doldurulmuş koltuklar,

– Büro mobilyaları, döner veya ayarlı koltuk veya sandalyeler, berber koltukları

– Kumaş, plastik veya kauçuk minder ve şilteler, şilte mesnetleri

KDV içinde yayınlandı

Bir cevap yazın